Warsztaty robienia lalki-motanki

20.X.2015 r. maluszki z grupy I wzięły udział w warsztatach tworzenia lalek – motanek.

Lalki-motanki są to najstarsze lalki. Powstają przez związywanie szmatek, koronek, wełną, sznurkiem i nićmi. Wykonywały je jeszcze nasze prababcie i babcie, z miłością i zgodnie z rytuałami. Lalki-motanki miały szczególną, magiczną moc. Wspólne wykonywanie lalek-motanek łączy opiekunów i dzieci, daje im dużo radości z ich tworzenia, integruje grupy rówieśników. Podarowanie komuś lalki-motanki jest wyrazem wielkiej sympatii. Każda z nich jest niepowtarzalna, ponieważ jest to rękodzieło. Lalki-motanki należy traktować z należytym szacunkiem, dbać o nie i umieścić je w najważniejszym widocznym i honorowym miejscu.

Warsztaty poprowadziła Pani Joanna Wrońska, instruktor z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej w woj. podkarpackim. Dzieci z ciekawością wysłuchały opowieści P. Joanny o różnych rodzajach tradycyjnych laleczek. Ale najwięcej radości sprawiło wspólne tworzenie białego „duszka”, a później wybieranie szmatek, gałganków, wstążek i „ubieranie” laleczki, która znalazła honorowe miejsce w naszej sali.

 Pani Joasia otrzymała od dzieci podziękowanie i sowę, którą kilka dni wcześniej przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję. Jeszcze raz „bardzo dziękujemy i do zobaczenia jak podrośniemy” (Dzieci poprosiły mnie już o kolejne spotkanie z Panią Joasią).