Poranek froeblowski „Kapryśna królewna”

Do naszej froeblowskiej grupy zawitali nauczyciele i dyrektorzy z kieleckich przedszkoli zaproszeni na nasz froeblowski poranek. To innowacyjne zajęcia otwarte, które pokazują praktyczne zastosowanie koncepcji F. Froebla i jego „darów”.

Nasze dzieci wzięły udział w zajęciach  tzw. Porannego koła inspirowanych utworem E. Szelzburg – Zarembiny pt. „Królewna”. Ponadczasowy utwór opisujący kaprysy tytułowej królewny stał się pretekstem do  inscenizacji w postaci teatrzyku stolikowego.  Przedszkolaki przeliczały liczne elementy występujące w teatrzyku pokazując gościom, że nie jest im obca matematyzacja świata. Następnie wykonywały liczne zadania: przeliczały klocki, budowały wieże, pisały cyfry po piasku, budowały tron dla królewny wg. instrukcji. Następnie przystąpiły do pracy w kącikach zabawowo- zadaniowych. Kącik Darów- Królewna Kapryśna taki kaprys miała, że w pięknym pałacu zamieszkać chciała. Dzieci układały zamki z darów: 7, 8, 9 i 10. Kącik twórczy - królewna założyć korony nie chciała i wciąż płakała. Wyszyj dla królewny przepiękną koronę, żeby chciała chodzić w niej co dzień. Przedszkolaki perforowały koronę dla królewny, a następnie za pomocą plastikowych igieł wyszywały wzór. Kącik badawczy- królewna Kapryśna cały świat objechała, pięknych kamieni do swojej korony zapomniała. Dostała w prezencie tajemniczą skałę, ukryte są w niej skarby niebywałe. Dzieci wykuwały kamienie szlachetne z gipsowego bloku, oczyszczały je i nazywały.  Kamienie te staną się początkiem naszej przedszkolnej kolekcji „Kamieni i minerałów”. Kącik gospodarczy - królewna Kapryśna taki kaprys miała, że oduczyć dzieci słodkości chciała. Zbuduj dla królewny zamek ze słodkich cegiełek, posklejaj je lukrem i miodem, niczym klejem. Przedszkolaki budowały modele wież i zamków z kostek cukru, które sklejały za pomocą lukru, masła czekoladowego i miodu. Nasze przedszkolaki we wszystkich kącikach spisały się na medal, były niezwykle skupione oraz fachowo i rzeczowo opowiadały o powierzonych im zadaniach. Gratulujemy!

Dziękujemy gościom za odwiedziny i mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Panie do wykorzystania metody i darów w Waszych przedszkolach.