Słoik spokoju

Niezbędnym elementem inteligentnego życia jest
dostrzeganie świata uczuć i panowanie nad nimi.
(Charmaine Liebertz
)

Emocje odgrywają ważną rolę w życiu każdego człowieka. W okresie przedszkolnym następuje intensywny rozwój dziecka, w tym również rozwój emocjonalny. W tym czasie dzieci poznają, identyfikują i wyrażają emocje, przez co bogaci się i różnicuje ich życie emocjonalne. Zabawy są podstawową formą działania dzieci, dającą możliwość przeżywania różnorodnych uczuć. Poprzez nie, dzieci stwarzają fikcyjne sytuacje ,w czasie których przeżywają szczere uczucia. Okres przedszkolny odznacza się tym, że szybko wzrasta zakres i liczba typowych sytuacji , które są źródłem przeżyć uczuciowych. Jest to czas , w którym dzieci mogą wykształcić umiejętności i dobre nawyki emocjonalne takie jak: rozpoznawanie stanu emocjonalnego, w którym aktualnie znajduje się, odczytywanie stanów emocjonalnych innych osób, okazywania przeżywanych emocji w sposób akceptowany społecznie. Zdobyte wówczas umiejętności są znaczące w późniejszym życiu. Umożliwiają właściwe zachowanie się dzieci w różnych sytuacjach wobec innych ludzi. Pomagają w radzeniu sobie z napotykanymi trudnościami, niepowodzeniami.
Dlatego uczymy dzieci wyrażania emocji i uczuć i rozładowywania napięć emocjonalnych w akceptowany społecznie sposób. W ramach cyklu zajęć wspomagający rozwój społeczno – emocjonalny, dzieci:
- miały możliwość rozpoznawania, i nazywania uczuć innych osób oraz możliwość rozpoznawania, przeżywania i wyrażania własnych uczuć;
- uczyły się wyrażania własnych potrzeb, uczuć w sposób akceptowany w społeczności przedszkolnej;
- poznawały sposoby wyciszenia lub odreagowania trudnych emocji;
Inspiracją do naszych zabaw była książka
z serii wydawniczej ŚWIAT EMOCJI BURZA W SŁOIKU. Złość. Dzieci samodzielnie wykonywały Słoik Spokoju.