Grupa VI - ŻEGLARZE

We wrześniu „Żeglarze” przyłączyli się do akcji „Europejski Dzień Bez Samochodu”. Celem akcji było propagowanie postaw ekologicznych, przekonanie do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego. Przedszkolacy podczas zajęć dydaktycznych przekonywali się, że życie bez samochodu przyczynia się do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczania powietrza, co wpływa na polepszenie jakości naszego życia. Przeprowadzony został wywiad na temat: „Jak dotarłeś do przedszkola? Dzieci zaznaczały możliwości: autem, rowerem, deskorolką, autobusem, pieszo. Okazało się, że grupa VI...

We wrześniu obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Marzyciela. Była to doskonała okazja do rozmów na temat marzeń, ich roli w życiu człowieka oraz wytrwałości w ich spełnianiu. Dzieci wysłuchały wiersza J. Tuwima pt. „Dyzio Marzyciel”, dowiedziały się kto to jest optymista, a kim jest pesymista. Następnie starszaki przenieśli się do krainy marzeń, gdzie łowiły złote rybki, a każda z nich ukrywała jakieś dziecięce marzenia. Głośno je nazywaliśmy, dzieliliśmy na sylaby, głoski, zaznaczając ich liczbę kartonikami.

Na zakończenie podczas zabaw relaksacyjnych i oddechowych wszyscy „...

  W pierwszych dniach września  dzieci z grupy VI zastanawiały się skąd wzięła się nazwa „Żeglarze”.  Aby to wyjaśnić, wysłuchaliśmy bajki  o wielkim podróżniku żeglarzu Robinsonie Crusoe  – patronie naszego przedszkola. Zainspirowani przygodami zgłębiliśmy trasę jego podróży na globusie, następnie postanowiliśmy tak jak on zdobyć sprawności żeglarskie zmagając się w konkurencjach drużynowych tj.: „Rzucamy kotwicę”, „Węzły Żeglarskie”, „Kto pierwszy dopłynie” itp. Śpiewaliśmy szanty, namalowaliśmy farbami żeglarza.